Zwiedzanie

Chorwacja to multum atrakcji, które czekają na turystów. To niesamowite miejsce dla tych, którzy planują aktywny wypoczynek. Można tu bowiem nie tylko nurkować, czy żeglować, ale także napawać się widokami jadąc rowerem wzdłuż wybrzeża, czy odkrywać te tereny, w które rzadko kto zagląda.

Zachodnią część Chorwacji zajmują Góry Dynarskie, część północno-wschodnia zaś to Nizina Panońska. To także aż siedem parków narodowych. Warto zobaczyć stolicę tego kraju - Zagrzeb, który posiada niesamowitą starówkę, a w samym sercu miasta jezioro. Jest tu także ogród botaniczny, a atmosfera tego miejsca nie da się z niczym porównać.

W Zagrzebie niezwykle interesująca jest katedra z XIII wieku, wieża Lotrscak, kościół świętego Marka, który posiada piękny kolorowy dach z dwoma herbami: Chorwacji i Zagrzebia oraz naziemna kolejka liniowa, którą warto się przejechać.

Niesamowitym miastem jest niewątpliwie Dubrownik, znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Posiada on średniowieczne mury obronne, renesansowy pałac Sponza, Pałac Rektorów, Katedrę Wniebowziecia NMP, barokowy Kościół św. Błażeja a urok tego miejsca jest nie do opisania. Kamienne uliczki zachęcają do długich spacerów pełnych odkryć oraz zachwytu pięknym Dubrownikiem.

Największe miasto Dalmacji - Split także przyciąga turystów z całego świata. Również umieszczony na liście UNESCO zaprasza do Pałacu Dioklecjana, świetnych restauracji, czy do zwiedzenia świątyni Jupitera czy kościoła św. Franciszka. Warto zobaczyć również oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, bramę pałacową PortaAurea, pozostałości akweduktu, perystyl, westybul, katedrę św. Duji oraz muzea: przyrodnicze, archeologiczne, etnograficzne, historii morskiej czy skarbiec katedry.

Prawdziwym cudem natury w Chorwacji są niewątpliwie Jeziora Plitwickie. Jest ich 16, a znajdują się w gęstym lesie, na różnych wysokościach w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Woda przepływa tu kaskadami, potokami i strumykami z jednego zbiornika do drugiego. Widok samych jezior jest niesamowity i na długo pozostaje w pamięci.

Najwięcej słońca można znaleźć na wyspie Rab, która posiada malownicze zatoczki, piękne piaszczyste plaże, rozciągającą się na duże odległości płytką wodę oraz wiele interesujących zabytków. Widoki pozwalają się odprężyć, można tu nurkować, czy też penetrować górskie szczyty. Ścieżki spacerowe i rowerowe zachęcają do aktywności a zapach ziół i lasów miesza się tworząc aromat spokoju i świeżości.

Miastem, które zachwyci tych, którzy kochają czasy starożytne na pewno będzie Pula. Można tu zobaczyć rzymski amfiteatr, dziś miejsce koncertów, a dawniej walk gladiatorów. Tutaj także czeka świątynia imperatora Augusta z I w., Brama Herkulesa, czy też brama triumfalna. Dla pragnących odpoczynku idealnym miejscem będzie park narodowy na wysepkach Brijuni, można tu także nurkować.

Chorwacja kryje w sobie także niesamowitą Opatiję, zwaną czasem austriacką Niceą. To miejscowość w Istrii, której klimat sprzyja leczeniu. Plaże są tu piaszczyste, a parki pełne są tropikalnej roślinności. Można tu zobaczyć eleganckie pałacyki, czy wille oraz zrelaksować się w górach, w Parku Narodowym Uczka.

Największym skupiskiem wysp na Adriatyku jest Kornati. To aż 147 wysepek i wysp, pełnych malowniczych grot krasowych. Archipelag ten słynie z licznych gatunków ptaków, przyciąga tych, którzy szukają ciszy, jak również żeglarzy czy nurków. Warto pamiętać, że w parku narodowym nie można nocować, najlepiej wybrać się więc na wycieczkę trwającą jedne dzień, bądź z możliwością noclegu na jachcie, czy statku.

Nieodkryte miejsca można znaleźć na półwyspie Pelješac. Dzika przyroda zachęca do udania się głębiej, a sympatyczne miasteczko Orebić kryje w sobie ciekawe kościoły oraz klasztor franciszkański z reliefami. Są tu plaże piaszczyste oraz żwirowe, a także ukryte w skalistych zatoczkach, specjalnie dla tych, którzy wolą mniej tłumne miejsca.

Najładniejszą plażą na Adriatyku jest plaża Bol, która znajduje się na wyspie Bracz. Ma ona trójkątny kształt, przez co została nazwana Złotym Rogiem. Zmienia ona swoje zakrzywienie w zależności od prądów morskich oraz kierunku wiatru. Tu bezpieczną przystań znajdą miłośnicy golfa, windsurfingu, czy nurkowania, a także ci, którzy pragną zachwycić się krajobrazem wyspy oraz lazurowego morza.

Piękną wyspa jest także Mljet, na której podobno mieszkała bogini Kalipso. Piękne jeziora: Wielkie i Małe są główna atrakcją tego miejsca, a lasy zajmują większość wyspy. Co ciekawe oba jeziora są słone. To także ostoja wypełniona po brzegi ciszą, bowiem słychać tu jedynie wodę, która przelewa się grotami i wewnętrznymi kanałami.

Chorwacja 2017