Regiony

Chorwacja to niesamowite regiony turystyczne, w których można odnaleźć spokój, piękno przyrody, atrakcje i wymarzone wakacje w zależności od preferencji. Podział administracyjny kraju to 20 żupanii i jedno miasto wydzielone, Zagrzeb.

Warto wybrać się do Dalmacji. To najpopularniejszy region, ponieważ właśnie tutaj przyjeżdża najwięcej turystów. Można tu wypoczywać na piaszczystych plażach, spacerować po malowniczych wybrzeżach, czy wpatrywać się w cudowny krajobraz stojąc na skalistych wybrzeżach. W miastach zaś warto zobaczyć niesamowite zabytki.

Dalmacja rozciąga się od wyspy Pag, która znajduje się na północy, aż po Zatokę Kotorpołożoną na południu. To także 1000 wysp przybrzeżnych i zachwycający Dubrownik. Miasto to jest jednym z niewielu miast średniowiecznym, które zachowało swoje mury obronne w stanie nienaruszonym. Ta "Perła Chorwacji" to miejsce zapierające dech w piersiach, otoczone z trzech stron wodami Adriatyku i niesamowitymi klifami wapiennymi.Dalmacja to również Pag, Zadar, Trogir, Salona, czy Split, pełen skansenów zawierających tajemnice historii, czy przepiękny Narodowy Park Rzeki Krkaz wodospadem Krka znajdującym się w środku.

Także wyspa Korcula jest czarująca. To jedna z wysp środkowej Dalmacji, gdzie na łagodnych, słonecznych zboczach dojrzewają winogrona. W środku wyspy znajduje się większość starych miast, a z nich można wybrać się do pięknych zatok. Warto zobaczyć także zabytkowe miasto Korcula, pobliską Lumbardę z przepięknymi plażami, czy Vela Lukę.

Sercem Chorwacji zaś jest rejon Istria, który uważany jest również za najbardziej skomercjalizowany. To półwysep składający się z trzech części: białej, szarej i czerwonej Istrii. Będąc w tym regionie warto zwiedzić Pulę, Rowinij, Porec czy Park Narodowy Brijuni. Nad Zatoką Kvarnerską zaś znajduje się piękna Rijeka oraz miejscowość Jablanaca, która tylko czeka na odkrycie.

Wyspy w tej części Chorwacji, o których nie można zapomnieć to Krk, Cres, Losinj oraz Rab. Wyspa Krk to największa wyspa na Adriatyku, są tu tysiącletnie stare miasta, ustronne zatoczki, kluby, ciche restauracje oraz piękne małe wioski. Krystalicznie czysta woda zachęca do penetrowania morskich głębin, a widoki do celebrowania każdej chwili.

Kolejnym turystycznym regionem Chorwacji jest Slavonia i Baranja, jest on usytuowany między Węgrami, Bośnią i Hercegowiną oraz Federacją Jugosławii. To tu znajdują się niesamowite wzgórza pokryte winnicami, lasy pełne odgłosów i zapachów a także pola ze zbożem, które porusza się delikatnie na wietrze i pachnie latem.

Środkowa Chorwacja natomiast jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt. To zarówno niziny, jak i wzgórza oraz gęste lasy. W miastach można zwiedzać barokowe kościoły, twierdze, zamki oraz klasztory. Warto udać się w stronę Jezior Plitvickich, które stanowią najbardziej znaną atrakcję tego regionu, a można je znaleźć przy trasie z Zagrzebia na południe w stronę Splitu.

Bardzo interesującą częścią kraju jest zaś niewątpliwie Chorwacja Północna. Są tu gorące źródła, lecznicze wody, żyzne gleby, na których uprawia się kukurydzę i wino. To tu kultywowana jest tradycja związana z węgierskimi korzeniami, a część mieszkańców posługuje się wyłącznie językiem węgierskim.

Chorwacja to także niesamowita wyspa Harv, perła wśród dalmatyńskich wysp. Dziś uważana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wyspa na świecie. Zachwyca nowoczesna architektura miasta Harv, wycieczki statkiem na Piekielną Wyspę, cudowne plaże czy egzotyka południowych wybrzeży wyspy.

Chorwacja 2017