Porady dla turysty

Chorwacja czaruje przepięknymi widokami, atmosferą nostalgii, zapachem i smakiem. Jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów. Zachwyca architektura, a krajobraz łączący błękit morza z górskimi szczytami na długo zostaje w pamięci. Nawet w czasie konfliktów zbrojnych odwiedzających nie brakowało i wciąż ich przybywa.

Chorwaci są życzliwi i serdeczni, a ponieważ mają w sobie także akcent południowy - mówią ekspresyjnie i głośno. Po południu odpoczywają na sjeście a wieczorami budzą się do życia. Posługują się językiem chorwackim, a ich usposobienie wyraża otwartość, luz i pogodę ducha.

Do Chorwacji warto wybrać się w czerwcu bądź wrześniu, bowiem w okresie wakacyjnym jest tu bardzo wielu turystów, można się także spodziewać korków na drogach. Pokoje i apartamenty są tu stosunkowo niedrogie oraz łatwo dostępne. Walutą w Chorwacji jest kuna, a strefa czasowa taka sama jak w Polsce.

Co prawda wiza nie jest potrzebna, jednakże warto pamiętać o paszporcie, zwłaszcza przejeżdżając przez Dubrownik, bowiem jedzie się wtedy również chwilę przez Bośnię i Hercegowinę, co oznacza, że dwa razy przekracza się granicę. Ustalono, że obywatele Unii Europejskiej mogą przejeżdżać przez oba kraje bez takiego dokumentu, ale są sytuacje, gdy paszport okazuje się niezbędny - np. korzystanie z opieki medycznej w nagłym przypadku.

Jadąc do Chorwacji należy pamiętać o zabraniu obuwia do pływania, plaże bowiem są tu w większości kamieniste, a gdy nawet trafia się na plażę piaszczystą, warto nadal je zakładać, ponieważ na dnie można natrafić na kapsle, czy kawałki szkła pozostawione przez ludzi. I chociaż zdarzają się takie przypadki, to jednak przygotowanie plaż na pobyt rodzin jest bardzo dobre. Niektóre z nich mają dodatkowe udogodnienia dla dzieci, jak na przykład trampoliny, samochodziki czy lunaparki ze zjeżdżalniami.

Jest także wiele plaż, które są jakby stworzone dla dwojga, do romantycznych spacerów, czy podziwiania widoków. To między innymi: plaża Sabuša, Telašćica, Ninska Laguna, czy Slanica. Można tu odpoczywać w uroczych zakątkach trzymając się za ręce i chłonąc krajobrazy.

Chorwacja 2017