Miasta Chorwacji

Dubrownik

Spędzając wakacje w Chorwacji warto wybrać się do zapierającego dech w piersiach Dubrownika, uważanego za perłę Adriatyku. Symbolem, położonego w południowej Dalmacji miasta, jest okazały Pałac Sponza, jeden z nielicznych budynków, który przetrwał trzęsienie ziemi w 1667 r. Obiekt został wzniesiony w stylu gotyckim oraz renesansowym. Wewnątrz mieści się Archiwum Republiki Dubrownickiej, w którym znajduje się kolekcja manuskryptów oraz wystawa przedstawiająca bogate dzieje miasta.

Kolejnym, wartym zobaczenia zabytkiem jest Pałac Rektorów, który przypomina zlokalizowany w Wenecji słynny Pałac Dożów. Latem na wewnętrznym dziedzińcu odbywają się wspaniałe i widowiskowe koncerty muzyki klasycznej.

Podczas spaceru po mieście można się również przyjrzeć starym murom obronnym, które okalają cały Dubrownik. Ich długość wynosi 1940 m, a grubość waha się od 1,5 do 6 m. Mury wzmocnione są przez pięć bastionów, trzy okrągłe oraz dwanaście kwadratowych wież. Do najważniejszych zabytków zaliczyć należy również Kolumnę Rolanda, wznoszącą się na placu Luža oraz Wielką Fontannę Onufrego.

Split

Jednym z najsłynniejszych chorwackich miast jest także Split (stolica żupani splicko-dalmatyńskiej), który zachwyca wspaniałą katedrą Św. Dujama. We wnętrzu świątyni zaobserwować można mieszankę stylu gotyckiego z renesansowym oraz barokowym. Na uwagę zasługuje popiersie cesarza Dioklecjana, ołtarze św. Osipa i Stasa oraz kazalnicę wspartą na pięciu łokciach.

Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta jest także antyczna świątynia Jowisza, wybudowana w latach 295 – 305. Wejścia do obiektu strzeże egipski sfinks, a obok niego wznosi się kolumna z okresu wczesnochrześcijańskiego. Przechadzając się po mieście, warto także przyjrzeć się zabytkowym murom miejskim, z których część została wykorzystana na cele mieszkalne.

Chorwacja 2017