Dojazd

Do Chorwacji można dotrzeć zarówno jadąc malowniczymi drogami przez Bośnię i Hercegowinę, jaki i austriackimi autostradami. Bądź też Słowację i Węgry, możliwości jest wiele. Najtaniej można dostać się do Chorwacji własnym samochodem, choć to nie jedyna alternatywa. Można wybrać chociażby autokar i podróż spędzić z innymi ludźmi pragnącymi poznać uroki tego kraju. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty.

Warto zarezerwować sobie około 20 godzin na przejazd, a jeśli pragnie się dostać do tego pięknego kraju jak najszybciej, to najodpowiedniejsza będzie trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię, a dokładniej przez Cieszyn, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz, Maribor. Piękne widoki z okna gwarantowane.

Także trasa przez Słowację i Węgry jest ciekawym rozwiązaniem. Miejsca, przez które się wtedy przejeżdża to Chyże, Ruźomberok, Bańska Bystrzyca, Zwoleń oraz Budapeszt. Wybierając tę opcję można liczyć także na mniejsze opłaty drogowe praz gorszy stan dróg. Przejazd przez Bośnię i Hercegowinę warto wziąć pod uwagę, gdy pragnie się dostać bezpośrednio do Dalmacji, jednakże należy wtedy pamiętać o Zielonej Karcie. To co ważne to także  wykupienie winietki na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych.

W samochodzie należy mieć kamizelki odblaskowe, zapasowe żarówki i bezpieczniki ( obowiązuję na Słowacji ), apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy.

Do Chorwacji można również dostać się samolotem. To najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Lot trwa ok. 3 godzin. Warto zarezerwować sobie bilet kilka miesięcy wcześniej, wtedy zazwyczaj jego cena nie przekracza tysiąca złotych w obie strony. W Zagrzebiu znajduje się główny chorwacki port lotniczy, kolejne zaś w Splicie, Dubrowniku, Puli, Zadarze, Rijece i Osijeku.


Wyświetl większą mapę
Chorwacja 2017